Kŕčové žily

Cvičenie pre nohy kŕčové žily

Kŕčové žily sú jednou z najčastejších chorôb, ktoré utrpeli ľudia nad 40 rokov. Sklon k ich formovaniu je bohužiaľ genetický, hoci náležitá profylaxia a životný štýl nemôžu umožniť ich výskyt. Ako zabrániť kŕčové žily, a keď sa objavujú – ako odstrániť kŕčové žily – to sú najdôležitejšie problémy týkajúce sa tohto stavu.

Tvorba kŕčových žíl

Kŕčové žily sa vytvárajú ako dôsledok genetických podmienok, ale aj trochu aktívny životný štýl, čo vedie k problémom s ventilmi. Nevyčerpávajú krv v žilách správne. Zvýšený krvný tlak spôsobuje, že tlačí s rastúcou silou na stenách žíl v nohách, ktoré sa rozširujú. Nevrátia sa do pôvodného tvaru a sú viditeľné cez tenkú, napnutú pleť ako modré, skrútené čiary.

Typy kŕčových žíl

Kŕčové žily popísané vyššie sú takzvané primárne kŕčové žily, ktoré vznikajú pri účinných hlbokých žilách v dôsledku stagnácie. Faktory, ktoré ich môžu spustiť, sú tehotenstvo, zápcha, zdvíhanie alebo práca, ktorá si vyžaduje veľa hodín.

Na druhej strane, kŕčové žily sú spôsobené hlbokou žilovou oklúziou, ktorá zvyšuje tok krvi v povrchových žilách. Sú výsledkom histórie trombózy, poškodenia ventilov hlbokých žíl alebo bodnutí.

Symptómy predchádza ochoreniu kŕčových žíl

Často zanedbávame prvé príznaky kŕčových žíl, zatiaľ čo to je v tzv przedżylakowym obdobie, ktoré odhaľuje pocitu ťažkých nôh a unavený opuchy okolo členkov stále im predchádzať zmenou svojich návykov. Na nohách sa objavujú žilové žily a silná bolesť v nohách je určená venóznou klaudikáciou. Koža nad členkami je veľmi ťažká a rany, ktoré sa ťažko liečia, sa môžu objaviť na dolných končatinách.

Prokaryuktická profylaxia

Pri vykonávaní povolania, v ktorom veľa státie alebo sedenie, a vedel o prítomnosti kŕčových žíl vo vašej rodine, my sa postaráme o správnom životnom štýle, aby sa zabránilo jej rozvoju:

  • časté zmeny polohy počas práce;
  • pokles nadmernej hmotnosti;
  • odstúpenie od nosenia pevných ponožiek, kolená alebo pančúch s tesnými okrajmi;
  • chodiť v pohodlnej obuvi, bez vysokých podpätkov;
  • používanie diéty bohatej na vlákninu a vitamín C;
  • zníženie alebo upustenie od fajčenia a konzumácie alkoholu.

Liečba kŕčových žíl varixov

V závislosti na diagnóze a typom kŕčových žíl, spôsob liečenia ochorenia môže byť konzervatívna, vrátane častý odpočinok s nohami hore a nosiť zvláštne otáčacie dvere, a farmakologické drogy sú pri obstaraní utesnenie nádoby.

Operačné metódy odstraňovania kŕčových žíl zahŕňajú:

  • stripovanie – metóda Babcock, počas ktorého je hlavný trup sa odstráni a žilovej rozvetvenie, ktoré prebiehajú z nej – Nevýhodou jazvy tkaniva, vytvorené po celej rade zárezov;
  • minifokoktómia – metóda Millera a Varady – zahŕňajúca odstránenie venózneho kmeňa malými časťami;
  • cryostripping – metóda La Piverte’a spočíva v zavedení do žíl hrot sondy oxidu dusného Chladená žil tým, čo sa lepí na nej a po bitoch je vytiahnutý;
  • skleroterapii – neoperačná spôsob liečby kŕčových žíl, ktoré zahŕňajú injekciu do žily, látky, ktorá môže spôsobiť fúziu stien.

Neinvazívny a bezbolestný spôsob odstránenia kŕčových žíl EVLT je v posledných rokoch stále častejšie vyberaný pacientmi.