Psoriáza je choroba, ktorá, ak je už niekto odhalí, takže si môžete naozaj len postupovať týmto spôsobom, že sú príznaky zmiernené, minimalizované – v mnohých prípadoch je úplne neviditeľná. V spoločnosti sa bohužiaľ nachádza mylná domnienka, že ide o infekčnú chorobu. To však musí byť odmietnuté, je to choroba, ktorá sa nedá infikovať. Pokiaľ ide o príčiny tohto ochorenia, doteraz neboli jasne identifikované a potvrdené.
Odkiaľ pochádza psoriáza? Aké sú jej príčiny?
Contents
V súčasnej dobe existuje mnoho teórií, že vyhlási to, čo je príčinou ochorenia, ale doteraz žiadna z nich nebola doteraz potvrdená vedecky a nebola potvrdená v klinických štúdiách. Jedna teória je, že sa jedná o autoimunitné ochorenie – a preto ten, v ktorom telo neznámej a doposiaľ neznámych dôvodov začne napádať telu vlastné tkanivo. Nemenej populárny teória je, že psoriáza je ideálne pre rodinné ochorenie, ktoré sa prenáša z rodičov na ich potomkov.
Aké sú príznaky psoriázy?
Toto ochorenie sa zvyčajne prejavuje medzi desiatym a štyridsaťročným vekom. To však neznamená, že nemôže byť diagnostikovaná u starších alebo mladších ľudí. Prvé príznaky tohto ochorenia je červeno-hnedej kúsky rôznych tvarov, ktoré vystupujú proti pozadia veľa zdravej pokožky, a ktoré sú umiestnené väčšinou na kolená, lakte, alebo v sakrálnej oblasti, zadku, rúk alebo nôh. Takýto povrch, na ktorom sú zmeny, je pokrytý striebornou stupnicou, ktorá sa vytvára. Je to spôsobené tým, že vypuknutie choroby je nadržané. Tieto zmeny sa bohužiaľ časom zvyšujú. Okrem toho, lupienka sa prejavuje aj na nechty – objaví na tieto malé, ťažké vidieť v dutine dosky. Klince, ktoré sú ovplyvnené touto podmienkou, sú krehké, zažloutlé a stratifikované.
Čo je liečba psoriázy?
Ak je táto podmienka sa používa najmä u vonkajšie ošetrenie, je použitie perorálne lieky sa uplatňuje iba vtedy, keď sa prvý aplikácia nie je dosiahnuť požadované výsledky. Na začiatku liečby musia farmakologicky – s liekmi sa váhy aplikovať formulácie keratolytická s kyselinou salicylovou v kompozícii. Na čistenie pleti pred aplikáciou masti, ako je ditranolu a deriváty vitamínu D sú tiež prípady, kedy je treba použiť imunosupresívne činidlá, ktoré majú vplyv na imunitný systém. Veľmi často ako forma terapie alebo fototerapiu sa používajú, takže vystavenie pokožky – byť efektívny potrebných asi dvadsať procedúr, ktoré prebiehajú pri frekvencii 2-3 krát týždenne.
Táto choroba, ktorá síce nie je nákazlivý môže skutočne objaviť vôbec a v každom veku, ale ak si všimnete prvých príznakov, ktoré im mali ignorovať, pretože rýchla detekcia choroby a zaviesť vhodná liečba je symptómy môžu byť prakticky nepozorovateľný.